508 051 555, 604 534 354 info@slowtravel.pl
Klimatyczne kawiarnie w Cieszynie i Tarnowie i co je łączy

Klimatyczne kawiarnie w Cieszynie i Tarnowie i co je łączy

Nie ma to jak usiąść w klimatycznym wnętrzu, robiąc sobie małą przerwę od zwiedzania przy pysznej kawie. Zgodzicie się ze mną, prawda?
Właśnie m.in. na tym polega nieśpieszne podróżowanie, slow travel. Poznajemy historię, zabytki, ludzi, ale od czasu do czasu dobrze jest odpocząć, napić się dobrej kawy i przeglądnąć lokalne wydawnictwa, by móc zapoznać się z tym, co ważne dla mieszkańców tych miast i miasteczek. 

W tym wpisie ograniczę się do trzech wybranych, sprawdzonych miejsc. Dwie z tych kawiarni  znajdują się w Cieszynie, a jedna jest położona w centrum Tarnowa.

Kawiarniami Cieszyn słynie

Pozwólcie, że zacznę od Cieszyna, jednego z najstarszych miast w Polsce. Wyjmijcie banknot 20- złotowy i spójrzcie na niego. Z jednej strony mamy wizerunek Bolesława Chrobrego, a na stronie odwrotnej najważniejszy zabytek Cieszyna, czyli rotundę romańską z przełomu XI i XII wieku.

Cieszyn jednakże to nie tylko zabytki, ale także miasto o unikalnym położeniu, oddzielone od Czeskiego Cieszyna rzeką Olzą, zatem graniczne i uniwersyteckie. I to tutaj znajduje się wiele urokliwych kawiarni, z których wymienię dwie.

Synagoga Na Górce 3d

Kornel i Przyjaciele – ul. Sejmowa 1

 

Jest to kawiarnia, księgarnia i antykwariat w jednym. W dodatku jest to idealne miejsce, w którym można się zrelaksować przy pysznej kawie, siedząc w głębokim fotelu, w otoczeniu regałów pełnych książek z dziedziny literatury pięknej, reportażu, poezji.

Mamy tam też sporo książek regionalnych, „cieszyńskich” oraz gablotę z utworami związanymi z patronem księgarni Kornelem Filipowiczem, który dzieciństwo i młodość spędził właśnie w Cieszynie. Kornel Filipowicz był autorem 37 książek, znanym głównie z krótkich form literackich, dwukrotnie rozwiedziony, a od 1967 roku aż do swojej śmierci związany był z poetką Wisławą Szymborską. Nie łączył ich nigdy związek małżeński. I to po jego śmierci Wisława Szymborska napisała wiersz „Kot w pustym mieszkaniu”. Podsumowując – jest to miejsce klimatyczne, unikalne, z pyszną kawą, idealne do długich rozmów z przyjaciółmi i przemyśleń wszelakich.

Kolejna propozycja to w jakimś stopniu tęsknota za przeszłością. W Cieszynie między 1911 a 1921 roku kursowały tramwaje, ich trasa przebiegała m.in. przez Rynek, most na Olzie do Dworca Głównego (dziś na terenie Czeskiego Cieszyna). Ale w 1920 roku dokonano podziału Cieszyna na część polską i czechosłowacką (Czeski Cieszyn). Wtedy to jeszcze tramwaj kursował bez zmian, niestety wzmożone kontrole na moście granicznym uniemożliwiały płynną komunikację i rok później postanowiono zlikwidować linię tramwajową. Zatem zapraszam Was do kolejnej kawiarni w Cieszynie:

Synagoga na Górce w 1833 roku

Tramwaj Cafe – przy ul. Menniczej  44.

 

To właśnie tam można poczuć nostalgię cieszyńskiego tramwaju zasiadając na drewnianych ławkach przypominających te z legendarnego Ringhoffera. Pełno we wnętrzach tej kawiarni, o wydłużonym kształcie, historycznych zdjęć. Można tam zasmakować pysznej kawy, wypić lampkę wina, skosztować baby rumowej. Podobnie jak w poprzedniej kawiarni, również i tutaj warunki do prowadzenia rozmów czy dyskusji są idealne. A jeśli ktoś wybiera się tam w pojedynkę, to też nie będzie się nudzić. Można na przykład zagłębić się w lekturę bezpłatnego magazynu wydawanego w biurze położonym nad kawiarnią o tytule: „Tramwaj Cieszyński” i poczytać o historii Cieszyna, aktualnych trendach i nowinkach. 

Tarnów i tramwajowe klimaty

Tramwaj stanie się łącznikiem między dwoma miastami, które niegdyś posiadały tę formę komunikacji miejskiej.

Przeniesiemy się zatem do innego tramwaju, oddalonego od Cieszyna o 200 km na wschód– do Tarnowa. To właśnie w Tarnowie działała jedna linia tramwajowa łącząca dzielnicę Grabówka przez Śródmieście z dworcem kolejowym. Linia te powstała wtedy, co cieszyńska – w 1911 roku, lecz działała dłużej, bo aż do 1942 roku. I trzeba było zaczekać aż do 2012 roku, kiedy to przy placu Sobieskiego pojawiła się replika tramwaju, w którym mieści się:

Synagoga na Górce

Cafe Tramwaj – plac Sobieskiego 2

 

W środku znajduje się kilkanaście miejsc siedzących. Można skosztować głównie słodkości, ciast, lodów i kilku rodzajów kawy. Jest nawet toaleta. Warto zwrócić uwagę na zdjęcia przedstawiające stary Tarnów. Z uwagi na raczej niedużą powierzchnię tej kawiarni, będzie to raczej miejsce wyłącznie na wypicie kawy, czy zjedzenie szybkiej przekąski niż na spotkanie w większym gronie przyjaciół czy znajomych przy kawie i ciastku. Zaglądnąć na pewno warto, bo jednak jest to zupełnie niepowtarzalny lokal położony w miejscu, gdzie przed wojną znajdowała się dyliżansowania.

Miejsc, które są godne uwagi jest sporo więcej. Powyżej opisałam te, które kilkukrotnie odwiedziłam, są sprawdzone i godne polecenia. Carpe diem i do zobaczenia w jednej z tych niesamowitych kawiarń.

0 3 winnicach niedaleko Tarnowa

0 3 winnicach niedaleko Tarnowa

W roku 2021 śmiało możemy mówić o winiarstwie polskim. Nie było to takie oczywiste jeszcze 10 czy 15 lat temu, kiedy to przeciętnemu Kowalskiemu polskie wina kojarzyły się z winem porzeczkowym lub jabłkowym, czyli popularnym „jabolem”. Od tego czasu wszystko na szczęście się zmieniło.

Dziś w Polsce mamy ponad 330 winnic, zajmujących ok. 560 hektarów. Ale być może i drugie tyle jest w trakcie zakładania.  Jeszcze nie są one zarejestrowane, co wiąże się z koniecznością ponoszenia licznych opłat.  Warto pamiętać, że od posadzenia winorośli po pierwszy zbiór muszą minąć 3 sezony i w tym czasie winnica nie zarabia.

Trzy dni temu odwiedziłam 3 spośród 13 winnic wchodzących w skład regionu #ENOTarnowskie na zaproszenie Tarnowskiej Organizacji Turystycznej. Przecież slow travel, to nie tylko poznawanie zabytków w nieśpiesznym tempie, ale przede wszystkim miejsc poza utartymi szlakami, smaków, zapachów, a uczestniczenie w degustacjach wina oraz produktów regionalnych, w tym wyśmienitych serów i wędlin, wpisuje się w ten trend wprost doskonale.

Być może zainteresuje Was również, dlaczego tak duża koncentracja winnic znajduje się właśnie w okolicach Tarnowa? W wielkim skrócie… Tarnów uważany jest za polski biegun ciepła, okolica jest równie gorąca. Na północ od Tarnowa mamy płaskie tereny, na południu z kolei znajduje się Pogórze Karpackie i góry. Winnice położone są na wzgórzach o południowej lub południowo- zachodniej ekspozycji (zatem dobrze nasłonecznione), na wysokości od 250 do ponad 300 m n.p.m., na ciężkich glebach IV, V i VI klasy. Winorośl nie lubi bardzo żyznych gleb, te podtarnowskie są dla niej bardzo dobre. Dlaczego? Ponieważ winorośl, jak napisał kiedyś znawca win Jeffrey Archer „lubi cierpieć”.  Obecność Dunajca, który łagodzi klimat, również nie jest bez znaczenia.

 

Wieża widokowa w Dąbrówce Szczepanowskiej

Małgorzata Slowtravel.pl

Wycieczka po podtarnowskich winnicach odbyła się kultowym Sanem  H100 z 1968 roku, o mocy silnika 100 KM, dzięki czemu była to prawdziwa, nieśpieszna podróż 🙂

Sama wieża widokowa liczy 16 metrów wysokości, posiada 4 poziomy i znajduje się na szczycie wzgórza Golgota (395 m n.p.m.). Roztacza się z niej widok na  zakole Dunajca, Pogórze Rożnowskie i Wiśnickie, Wojnicz, Mościce, Tarnów i Górę św. Marcina, a przy nieco lepszej pogodzie również na panoramę Tatr. Koło wieży znajduje się parking dla samochodów osobowych.

W odległości 1 km od wieży znajduje się pierwsza z odwiedzonych przeze mnie winnic.

Winnica Dąbrówka

winnica Dąbrówka Enotarnowskie

Winnica Dąbrówka położona jest w odległości 15 km na południowy zachód od tarnowskiego dworca kolejowego w miejscowości Dąbrówka Szczepanowska, w gminie Pleśna. Stok, na którym położona jest winnica ma południową orientację i dzięki temu, przy dobrej pogodzie można stamtąd podziwiać Tatry. Widok na dolinę Dunajca jest za to niezależny od pogody.

widok na winnicę Dąbrówka

Jest to rodzinna winnica prowadzona przez Katarzynę i Roberta Beściaków wraz z ich dziećmi. Została założona w 2010 roku i liczy 3 hektary powierzchni. Produkowane są tam wina białe, różowe i czerwone. Dominującymi odmianami są: Solaris, Hibernal, Johanniter, Jutrzenka, Muscat Otonel, Muskaris, Pinot Blanc, Seyval Blanc, Rondo, Regent, Pinot Noir, Monarch, Cabernet Cantor, Alibernet i Dunaj.

To co może zaciekawić, to fakt, że zakupując wino białe, należy je umieścić w lodówce. Nie można butelki białego wina trzymać po prostu na półce (tak jak to ma miejsce w sklepach). Wina te są naturalne, łatwo mogą się popsuć, nie zawierają chemii i smakują doskonale. Zasmakowało mi wino białe „Katarzyna”, bardzo orzeźwiające, a w upalny, letni dzień – wprost doskonałe. 

wina z winnicy Dąbrówka

Do winnicy można udać się z rodziną, czy przyjaciółmi, cieszyć się smakiem wina, pięknymi widokami na dolinę Dunajca, nie martwiąc się o to, że trzeba będzie tego samego dnia wrócić do domu i ktoś będzie musiał prowadzić samochód.

Właściciele winnicy Dąbrówka pomyśleli o dobrym rozwiązaniu. Jest nim możliwość wynajmu drewnianego domku z w pełni wyposażonym aneksem kuchennym, łazienką i tarasem z leżakami dla 2-3 osób dorosłych.  W pobliżu znajduje się również duża altana grillowa i staw z możliwością łowienia ryb.  

staw w winnicy Dąbrówka

Na terenie winnicy Dąbrówka organizowane są także degustacje wina, wraz z omówieniem historii polskiego winiarstwa, uprawianych odmian,  oraz degustacją produktów regionalnych. Na powyższym zdjęciu widać również nieukończony jeszcze budynek, w którym będą przyjmowani Goście w pogodę i niepogodę z salą degustacyjną i dodatkowymi pokojami na wynajem.

Winnica Gierowa

winnica Gierowa Janowice

Winnica Gierowa oddalona jest o 8 km od winnicy Dąbrówka i o 20 km na południowy zachód od dworca kolejowego w Tarnowie. Jej nazwa pochodzi od przysiółka Janowic, w którym jest zlokalizowana. Nasadzenia częściowo znajdują się na tarasach powstałych na byłym osuwisku, z ekspozycją południowo-zachodnią. Otoczona jest przez sad czereśniowy, a w pobliżu znajduje się las chroniący winorośl przed wiatrem i chłodem. 

 

enotarnowskie gierowa

Winnica została założona w 2014 roku przez Grzegorza Gondka. Jest malutka. Liczy zaledwie 0,4 ha powierzchni. Uprawiane odmiany to: Pinot Noir Precooce, Pinot Noir, Monarch (wina czerwone i różowe) oraz  Saint Pepin, Bianka, Solaris, Seyval Blanc, Jutrzenka, Muscaris (wina białe). 

degustacja win w winnicy gierowa

Na terenie winnicy Gierowa nie można przenocować w jakimś domku, ale można na przykład postawić tam swój namiot :-).  Można oczywiście zwiedzić winnicę, poznać jej historię oraz uprawiane szczepy, skorzystać z komentowanej degustacji win połączonej z degustacją lokalnych serów i wędlin. Można również skorzystać z przestronnej altany z grillem i paleniskiem na ognisko. Lato to doskonały czas na zachwycanie się smakiem dojrzałych czereśni. Drzewa czereśniowe dosłownie otaczają tę winnicę. Po sezonie na czereśnie przychodzi sezon na winogrona deserowe, których kolekcjonersko uprawianych jest tu ponad 100 różnorodnych odmian. 

Pan Grzegorz, właściciel winnicy to młody człowiek, z wielką pasją do wina. Wspominał, że bywają u niego ludzie, chcący oderwać się od codzienności i pobyć w pięknym otoczeniu, bez obecności tłumów, w cichym i spokojnym miejscu.

Winnica Uroczysko

winnica uroczysko

Z Winnicy Gierowa do Winnicy Uroczysko w Janowicach jest zaledwie 950 m, czyli jakieś 12 minut pieszo. Aż wierzyć się nie chce, że położone są one tak blisko siebie, a jednocześnie warunki naturalne sprawiają, że w każdej z nich lepiej się „udają” inne szczepy. Odległość od tarnowskiego dworca kolejowego to ponownie 20 km, kierunek – bez zmian, czyli południowo-zachodni.

Widoki rozpościerające się z tej winnicy są obłędne. Winnica leży na stoku południowym na wysokości 285-308 m n.p.m., a stok ma lekko zachodnią ekspozycję.

wina z uroczyska

Winnica Uroczysko została założona przez Andrzeja Hausa w 2011 roku, a pierwsze wina w sprzedaży pojawiły się 3 lata później. Powierzchnia winnicy to 0,9 ha. Uprawiane szczepy to Rondo, Regent, Cabernet Cortis, Cabernet Cantor, Zweigelt, Pinot Noir ( w przypadku win czerwonych) oraz dominująca wsród win białych -Jutrzenka, Pinot Gris, Seyval Blanc, Gewurztraminer, Hibernal (jeśli chodzi o wina białe). Jak można zobaczyć na zamieszczonym powyżej zdjęciu, wina noszą nazwy bogów starosłowiańskich.

nocleg w winnicy uroczysko

A teraz wyobraźcie sobie, że chcecie się odciąć od całego świata, poszukujecie ciszy i spokoju, bajecznych widoków i wina i nie chcecie po degustacji wracać do domu. Marzenie? Może i owszem, za to zupełnie realne. W Winnicy Uroczysko można przenocować w pokoju z taaaakim widokiem, jak na zdjęciu powyżej. Jest tam tylko 1 pokój z takim widokiem. Drugi pokój posiada widok na wzgórze pokryte lasem, z ekspozycją wschodnią. Obydwa pokoje znajdują się na piętrze domu zbudowanego z drewnianych bali. Każdy z nich jest przestronny i posiada oddzielną łazienkę. 

Na parterze budynku znajduje się z kolei duży salon degustacyjny otwarty na w pełni wyposażoną kuchnię. Można z niego przejść na zadaszony taras z fantastycznym widokiem na dolinę Dunajca.

Winnica jest udostępniona zwiedzającym, którzy mogą wziąć udział w komentowanych degustacjach win oraz produktów regionalnych, zapoznać się z uprawianymi szczepami i historią winnicy.

Położenie tej winnicy robi wielkie wrażenie. Aż chce się tam wrócić jak najszybciej.

Czy warto wybrać się do winnic regionu tarnowskiego? 

Tu jest tylko jedna odpowiedź: TAK!

Widać pasję ich właścicieli, ogromny wkład pracy i życzliwość. Winnice te są przepięknie utrzymane, właściciele kontaktowi i gościnni, a miejsca urokliwe. Co do win…  musicie się tam wybrać na degustację i jestem przekonana, że z łatwością odnajdziecie swoich faworytów 🙂

 

A oto linki do wymienionych powyżej winnic na stronie portalu www.enotarnowskie.pl

Winnica Dąbrówka

Winnica Gierowa

Winnica Uroczysko

Można tam między innymi sprawdzić, jakie wydarzenia są planowane w najbliższym czasie w każdej z tych winnic 🙂

Które winnice odwiedziliście i które polecacie? Podzielcie się w komentarzu poniżej 🙂