508 051 555, 604 534 354 info@slowtravel.pl
Wioski i Sielskie Zakątki – recenzja książki Wydawnictwa Bezdroża

Wioski i Sielskie Zakątki – recenzja książki Wydawnictwa Bezdroża

Wakacje kojarzą się nam ze zwolnieniem tempa, wolnością, możliwością wyboru. Wakacje w mieście zapewne też mogą być ciekawe.  Jednakże nagrzane mury budynków oddające ciepło, naszym zdaniem, w pewnym stopniu utrudniają zachwyty nad miastem w upalne dni. Zupełnie inaczej odczuwa się wysokie temperatury w otoczeniu zieleni, a tej na wsiach nie brakuje. Mimo, że na co dzień mieszkamy w Krakowie, kiedy tylko możemy, wyjeżdżamy latem z miasta. Chcemy zachwycać się tym, co wiejskie, sielskie i anielskie i poczuć powiew wiatru we włosach.

Po raz kolejny Wydawnictwo Bezdroża chyba „czyta” w naszych myślach. Dopiero co odebraliśmy przesyłkę z najnowszą publikacją tego wydawnictwa, „Polska z pomysłem. Wioski i sielskie zakątki”. Autorami są, znani nam z innych bardzo dobrych publikacji, państwo Beata i Paweł Pomykalscy.

Ciekawi jesteście, czy ta książka może Was zainspirować do odkrywania miejsc poza utartymi szlakami na obszarach wiejskich i czego z tej książki możecie się dowiedzieć?

 

pomysły na zwiedzanie polskiej wsi

Pierwsze wrażenie

Bardzo przejrzysty układ treści i mapa na wewnętrznej okładce, na której od razu można sprawdzić, czy w województwie, do którego się wybieramy jest jakieś ciekawe miejsce warte uwagi, opisane w książce.  Zdecydowanie to ułatwia odnalezienie poszukiwanych informacji.  Czasem jest tych miejsc w skali danego województwa 8-9 (głównie w południowej Polsce), a czasem tylko 3-4 (północno- zachodnia Polska). W każdym razie wybór jest dosyć spory, ponieważ autorzy zaproponowali ponad 100 wiosek i miejsc takich jak np. skanseny, w których można cieszyć się sielską atmosferą.

 

sielskie wioski w Polsce

Drugie wrażenie

I tu wraz z Tomkiem różnimy się w poglądach.

Tomkowi odpowiadają duże zdjęcia zamieszczone w tej książce. Są piękne, trzeba przyznać. Twierdzi, że dzięki nim łatwiej dokonać wyboru, dokąd się udać.

Ja z kolei, wolałabym zdjęcia pomniejszone o co najmniej 50 % i zaoszczędzoną przestrzeń przeznaczyłabym na słowo pisane. Wcale nie miałabym nic przeciwko, gdyby każdy z opisów był znacznie bardziej szczegółowy. Tym bardziej, że państwo Pomykalscy posługują się słowem w bardzo sprawny sposób i dobrze się czyta (i zapamiętuje!) zarówno ciekawostki, jak i opisy miejsc czy opowiedziane historie.

Podsumowanie

Dzięki książce „Polska z pomysłem. Wioski i sielskie zakątki” dowiedzieliśmy się o istnieniu miejsc, o których do tej pory, wstyd się przyznać, nie mieliśmy pojęcia. Do tej pory jakoś się nie złożyło, żeby do wielu z nich się wybrać. Zatem z przyjemnością odkryjemy choćby Antoniów i Sokołowsko w dolnośląskim, Wyżłów w lubelskim, Zabór i Wiechlice w lubuskim czy Wisełkę w zachodniopomorskim.

Autorzy przedstawili bardzo zróżnicowaną polską wieś z jej zwyczajami, tradycjami czy architekturą. Zapoznają także czytelników ze skansenami, parkami etnograficznymi, mniejszościami etnicznymi, domami pisarzy, polityków, czy muzyków, którzy niejednokrotnie związani byli z tymi miejscami sielsko – anielskimi.

Zdecydowanie przyda nam się ta książka w planowaniu kolejnych podróży po Polsce!

Dziękujemy Wydawnictwu Bezdroża za możliwość zapoznania się z tą książką i autorom za kawał dobrej roboty!

Zapraszamy do komentowania na naszym profilu na Facebooku. Oto link:

Dzika Polska – recenzja książki Wydawnictwa Bezdroża

Dzika Polska – recenzja książki Wydawnictwa Bezdroża

Weekend majowy i kilkanaście ostatnich dni kwietnia były dla nas bardzo intensywnym czasem spędzonym na oprowadzaniu wielu wycieczek po zatłoczonym i głośnym Krakowie.

Czy może być zatem coś lepszego niż wyjazd na łono natury po tak intensywnym okresie?

Wydawnictwo Bezdroża chyba „czyta” w naszych myślach. Właśnie odebraliśmy przesyłkę z jedną z najnowszych publikacji tego wydawnictwa, „Dzika Polska. Tam, gdzie wciąż rządzi natura” autorstwa p. Magdaleny Dziadosz.

Ciekawi jesteście, czy książka ta może Was zainspirować do odkrywania miejsc poza utartymi szlakami, żeby się zrelaksować, naładować baterie i przy okazji „odkryć” miejsca zupełnie dla Was nowe?

 

Dzika Polska Bezdroża

Pierwsze wrażenie

Intrygująca okładka i ciekawe zdjęcia. Na rozkładanej okładce wewnętrznej zamieszczono mapę fizyczną Polski i zaznaczono na niej 72 miejsca, które opisane są w książce. Następnie zamieszczono spis treści z podziałem na Wybrzeże Bałtyku i pas pojezierzy, Niziny Środkowopolskie, Wyżyny, Kotliny Podkarpackie, Sudety i Karpaty. I tu zabrakło nam dwóch stron, na których po kolei zaznaczono by numer trasy, co to za trasa i na której stronie w książce została ona opisana. Dzięki temu łatwiej można by trafić na opis interesującego nas miejsca.

 

Czy w Polsce znajdziemy jeszcze dzikie miejsca?

Określenie „dzikie miejsca” kojarzą nam się na ogół z miejscami niedostępnymi. Te opisane w książce są dostępne, ale na szczęście -w większości-  nieskomercjalizowane. Autorka zaprasza również w miejsca, które powstały na skutek działalności człowieka, jak np. Jezioro Szmaragdowe w Puszczy Bukowej. Określenie, że jest to „dzika Polska” jest trochę na wyrost. Ale w sumie nam to jakoś nie przeszkadza, ponieważ opis tego miejsca zaciekawia i mamy ochotę, planując nasz pobyt filmowy w Szczecinie, na pozostanie w tamtych okolicach o dzień dłużej i na wycieczkę do Puszczy Bukowej i Jeziora Szmaragdowego.

Pomysłów na wyjazdy do miejsc, „gdzie wciąż rządzi natura” jest w tej książce całe mnóstwo. Cieszy nas, że powstało opracowanie, w którym zachęca się ludzi do aktywnego wypoczynku  – w ciszy, wśród odgłosów przyrody. W końcu cisza staje się dobrem luksusowym. 

Podsumowanie

Książka ta jest kopalnią pomysłów, dokąd się wybrać, by uciec od tłumów, hałasu i mieć kontakt z naturą w przypadku niemal wszystkich opisanych miejsc. Zawarte porady „kiedy jechać” zdecydowanie ułatwią planowanie, zwłaszcza w przypadku tych miejsc, które położone są blisko dużych miast. Opisy tras są ciekawe, dobrze się je czyta. 

Czego w tej książce nam zabrakło? Map i  opisu długości tras i/ lub orientacyjnego czasu potrzebnego na jej pokonanie. 

Niemniej jednak, książka ta będzie dla nas bardzo pomocna, by planować wyjazdy w taki sposób, żeby po intensywnej pracy nad filmem o danym mieście, wyruszyć na jego obrzeża – te bliższe i dalsze i aktywnie regenerować siły wśród natury. 

Dziękujemy Wydawnictwu Bezdroża za możliwość zapoznania się z tą książką. 

Zapraszamy do komentowania na naszym profilu na Facebooku. Oto link:

Szlaki turystyczne Polski  – recenzja książki Wydawnictwa Bezdroża

Szlaki turystyczne Polski – recenzja książki Wydawnictwa Bezdroża

Przesyłka z jedną z najnowszych publikacji Wydawnictwa Bezdroża – książką państwa Beaty i Pawła Pomykalskich „Szlaki turystyczne Polski” dostarła do nas tuż przed Świątami Wielkanocnymi. W doskonałym momencie. Łatwo nam było znaleźć czas, żeby zapoznać się z jej treścią. Oczywiście szata graficzna też jest ważna, ale w naszym przypadku treść jest najważniejsza.

Gotowi jesteście, żeby dowiedzieć się, czy książka „Szlaki turystyczne Polski. 77 najciekawszych tras pieszych, rowerowych, wodnych, kolejowych i tematycznych” jest dla Was?

 

Szlaki turystyczne Polski

Pierwsze wrażenie?

Bardzo przejrzysty układ treści. Dobrej jakości zdjęcia. Przy każdym opisie szlaku jest prosta mapka z zaznaczonymi punktami, które objęte są danym szlakiem. Przy wielu opisach szlaków podano także kody QR, dzięki którym można dotrzeć do stron internetowych, które pozwolą na lepsze przygotowanie się do trasy.

Treść książki podzielona jest na kilka kategorii: na szlaki piesze, rowerowe, wodne, kolejowe i tematyczne. Niektóre z nich są powszechnie znane, jak np. Główny Szlak Beskidzki, Green Velo czy spływ Dunajcem, ale zdecydowana większość to propozycje wycieczek w miejsca poza utartymi szlakami.

Nas szczególnie zaciekawiły rozdziały dotyczące szlaków kolejowych oraz szlaków tematycznych.

 

Szlaki kolejowe w Polsce

Autorzy książki opisali 8 szlaków kolejowych, m.in. Wigierską Kolej Wąskotorową, Przeworską Kolej Dojazdową, Bieszczadzką Kolejkę Leśną, ale także Drezyny Regulice. I to ten ostatni temat najbardziej przyciągnął naszą uwagę. Dotyczy on bowiem miejsca, które położone jest zaledwie o 33 km na zachód od krakowskiego Rynku Głównego. Zatem możemy tam dotrzeć bez potrzeby robienia wielkich planów wyjazdowych.

Przez nieużywany tor kolejowy często przejeżdżamy jadąc z Krakowa w kierunku Oświęcimia. A teraz, dzięki tej książce, wiemy dokąd trzeba się udać, by móc skorzystać z tej wyjątkowej w skali Małopolski, atrakcji – z drezyn rowerowych. Wiemy też, jaka jest historia linii kolejowej, która niegdyś tędy przebiegała i co warto zobaczyć w najbliższej okolicy. 

Szlaki tematyczne

Powoli zbliżają się wakacje. Książka została zatem wydana w idealnym momencie. Bo już teraz można zacząć planowanie podróży po Polsce zgodne z Waszymi zainteresowaniami. Interesują Was ikony? Proszę uprzejmie. Państwo Pomykalscy nie omieszkali opisać Szlaku Ikon. W Górach Słonnych wytyczono niebieski szlak spacerowy o długości 70 km, który prowadzi do najcenniejszych świątyń tej części Podkarpacia. I to w nich znajdują się wspomniane ikony.

A może by tak wybrać się na Szlak Latarni Morskich? Sami chętnie wybralibyśmy się w taką trasę. Co prawda od dziś najwyższa latarnia w Polsce – ta w Świnoujściu – znajduje się poza zasięgiem odwiedzających, z uwagi na zamknięcie całej strefy wokół gazoportu… ale mimo to, szlak ten jest fajną inspiracją do trochę dłuższej podróży.

A co powiecie na Sandomierski Szlak Winiarski?

Podsumowanie

Pomysłów dokąd pojechać, jak, jakim środkiem transportu  – jest w tej książce całe mnóstwo. Taki jest nasz kraj. Niezwykle urozmaicony i pod względem krajobrazowym, jak i kulturowym, historycznym, gastronomicznym itd. Można Polskę poznawać przemierzając opisane w książce poszczególne trasy – a jest ich aż 77! A można też podróżować w rytmie slow i wówczas docierać do miejsc opisanych w książce „Szlaki turystyczne Polski” łącząc ze sobą propozycje przedstawione przy opisach różnych szlaków, które są blisko siebie i nie wymagają przemierzania zbyt dużych odległości. Wtedy znajdzie się czas i na podziwianie lokalnych atrakcji i na skosztowanie lokalnych przysmaków :-).

Niewątpliwie, dla nas książka ta będzie potężnym źródłem inspiracji do podróży poza utartymi szlakami…. i sądzimy, ze dla Was również.

Dziękujemy Wydawnictwu Bezdroża za możliwość zapoznania się z tą książką. Bardzo pozytywnie nas ona zaskoczyła. 

Zapraszamy do komentowania na naszym profilu na Facebooku. Oto link:

Leksykon Zamków w Polsce Wydawnictwa Arkady – recenzja

Leksykon Zamków w Polsce Wydawnictwa Arkady – recenzja

Przygotowując się do realizacji filmów na nasz kanał na platformie YouTube:  Slow Travel Polska, bardzo często sięgamy po publikacje, dzięki którym możemy wzbogacić opowieść o danym miejscu przez pokazanie ciekawostek, czy mniej znanych faktów. Sporadycznie sięgamy po wpisy blogowe, ponieważ ich autorzy zbyt płytko, jak na nasze wymagania, wnikają w dany temat i prawie nigdy nie pokazują kontekstu historycznego.  A my potrzebujemy sprawdzonych, merytorycznych informacji.

I oto wczoraj odebraliśmy przesyłkę od Wydawnictwa Arkady.

Leksykon Zamków w Polsce

Pierwsze wrażenie?

Czysty zachwyt nad jakością wydania. „Leksykon Zamków w Polsce”, którego autorami są: Leszek Kajzer, Stanisław Kołodziejski, Jan Salm oraz Marek Gaworski to przepięknie wydany album, ciężki, w twardej okładce i oczywiście zszywany.  Uwagę zwraca bardzo dobrej jakości papier oraz pomocne, szczegółowe zdjęcia lotnicze. Popularne powiedzenie jednak mówi, że nie ocenia się książki po okładce.

Zatem zaglądnijmy do środka.

Już na samym początku, na wewnętrznej stronie okładki, pojawia się mapa Polski z zaznaczonymi na niej miejscowościami, w których znajdują się zamki, opisane w leksykonie. To duże ułatwienie. Od razu, na pierwszy rzut oka, widać, które zamki zostały opisane i w jakiej części Polski dany zamek się znajduje.

 

Historia zamków polskich

Przed zasadniczą częścią leksykonu, o której napiszemy za chwilę, znajduje się rozbudowany wstęp. Swoją drogą bardzo przydatny. I mówimy to, jako ludzie na co dzień poszukujący ciekawych informacji  i próbujący turystom przekazać syntezę jakiegoś zjawiska.  

Na 50 stronach przedstawiono dzieje zamków w Polsce, uwzględniając historię ich badań, podziały zamków z uwagi na ich położenie, funkcje i ich użytkowników. Można zapoznać się również z tematyką układu przestrzennego zamków i zmian, jakie zachodziły w ciągu kolejnych wieków. Bardzo sobie cenimy takie opracowania, wymagające sporo wiedzy ich autorów, ale i jej odpowiedniego usystematyzowania. Fajnie jest wiedzieć, dlaczego coś z czegoś wynika i potrafić pokazać różnice między zamkiem a dworem obronnym i zrozumieć, jak przebiegały przemiany polskich zamków i dlaczego.

Katalog zamków w Polsce

I oto przechodzimy do najważniejszej części „Leksykonu Zamków w Polsce”.

To katalog liczący 500 stron o formacie A4, w którym w porządku alfabetycznym przedstawiono miasta, miasteczka i wsie ( w sumie 500 miejsc leżących w obecnych granicach Polski), w których znajdują się zamki, w różnym stanie ich zachowania.

Leksykon Zamków w Polsce

Opisy zamków wzbogacone są o rysunki, plany, rekonstrukcje i aktualne zdjęcia, w tym zdjęcia lotnicze. Wierzcie nam,  już samo oglądanie tych zdjęć sprawia, że człowiek ma ochotę sięgnąć po kalendarz i zaplanować choćby krótki wyjazd do jednego z bohaterów tego leksykonu.

Obok aktualnej nazwy zamku, możemy dowiedzieć się, jak dany zamek zwano w przeszłości, czy to w języku polskim, niemieckim czy czeskim.

To naprawdę bardzo solidna robota. Pod każdym dosłownie względem. Przepięknie wydany album, bardzo merytoryczny, przemyślany, a przez to praktyczny.

Ale czy opisano w nim dosłownie każdy zamek, jaki znajduje się w granicach dzisiejszej Rzeczypospolitej? Nie. Nie ma np. zamku w Dzięgielowie, czy zamku, a właściwie dworu obronnego w Kończycach Małych. Obiekty te znajdują się na dobrze nam znanym Śląsku Cieszyńskim. 

Niemniej jednak, leksykon ten będzie stanowił dla nas idealne źródło informacji o miejscach, w których będziemy chcieli nakręcić kolejne odcinki do filmów z cyklu: „Polskie miasta wczoraj i dziś”.  I jednocześnie podręczne źródło inspiracji…. gdyby przyszło nam do głowy poszukiwanie pomysłu na wyjazd, kierując się np. urodą danego miejsca. Zamieszczone w tym leksykonie – co ważne -aktualne zdjęcia nam w tym bardzo pomogą.

Dziękujemy Wydawnictwu Arkady za wyjątkową książkę. To leksykon dla tych, którzy chcą wiedzieć i zrozumieć więcej i potrafią docenić piękną szatę graficzną.

Przypomnijmy jeszcze kilka spośród naszych filmów, w których pokazujemy zamki w Polsce 🙂

Zapraszamy do komentowania na naszym profilu na Facebooku. Oto link: