Chyba każdy kto był w Helu, lub planuje tam dotrzeć, ma w planach zobaczyć tutejszą latarnię. Stanowi ona ważny punkt na półwyspie Helskim dla bezpiecznej wokół niego żeglugi. Obecna latarnia jest kolejnym z wielu obiektów pełniących tę funkcję w Helu.

latarnia morska w helu

Początki helskiej latarni

Zanim pojawiła się pierwsza z nich, prawdopodobnie od początku XVII w. do 1647 r. wykorzystywano wieżę helskiego kościoła. Ogień rozpalany na wieży kościelnej zastąpiono blizą – drewnianą konstrukcją na wydmie z kotłem na węgiel.

Od 24 sierpnia do 3 maja pokazywała ona drogę żeglarzom. Konstrukcja taka łatwo ulegała pożarowi. W 1667 r. powstała nowa 20-metrowa konstrukcja z podwieszonym żelaznym koszem z płonącą smoła lub węglem, zwanym koszem Wulkana. Koszty jej utrzymania pokrywała gdańska Rada Miejska.

Bliza w Helu

Była ona na tyle ciekawym urządzeniem, że sprowadziła na półwysep Helski pierwszego znanego gościa, króla Jana III Sobieskiego. Kilka lat później, w 1702 r. sztorm zniszczył tę konstrukcję.
Na jej miejscu powstawały kolejne, coraz lepsze – następna była obita ołowianą blachą, a ogień był umieszczony w kwadratowym szczycie z ośmioma oszklonymi oknami, też obitym miedzią. W XVIII w. z powodu zniszczenia poprzedniej budowli powstawały kolejne dwie.

Pod koniec tego stulecia w pobliżu został wzniesiony dom latarnika. 

Latarnia z prawdziwego zdarzenia została otwarta w 1827 r. miała ona 42 m wysokości. 100 lat później została pomalowana w biało czerwone pasy. Tę właśnie latarnię odwiedził 1 lipca 1928 r. kolejny sławny gość – marszałek Józef Piłsudski.
Została ona wysadzona w powietrze podczas obrony Helu 16 września 1939 r. aby utrudnić celowanie  przez niemiecką artylerię.

latarnia morska w Helu
latarnia Helska

zdjęcia: Fotopolska.eu

Współczesna latarnia morska w Helu

10 metrów obok, jeszcze w czasie wojny, powstała obecna latarnia licząca 41,5 m wysokości.
Światło latarni znajduje się na wysokości 40,8 m i ma zasięg 17 mil morskich.
Do 1994 r. jako obiekt strategiczny była zamknięta dla zwiedzających. Obecnie jest udostępniana od maja do września.

Latarnia na Helu

Informacje praktyczne o latarni morskiej w Helu

Godziny otwarcia:

  • od 1 maja do 30 czerwca oraz od 1 do 30 września – codziennie: od 10:00 do 14:00 i od 15:00 do 18:00
  • od 1 lipca do 31 sierpnia – codziennie: od 09:00 do 19:00

Na szczyt latarni prowadzi 180 metalowych stopni
Bilet wstępu (ceny z sezonu 2023 r.) wynosi 7 PLN, ulgowy 5 PLN.