Miasto Gdynia obchodzi w tym roku swoje 98 urodziny. Odwiedzając to miasto można zobaczyć aż pięć statków i okrętów zachowanych jako muzea. To duża atrakcja nie tylko dla miłośników jednostek pływających. Dziś opowiemy Ci o dwóch, za to najsłynniejszych jednostkach pływających, cumujących w gdyńskim porcie. 

Niszczyciel ORP „Błyskawica” – trochę historii

Statek muzeum Gdynia

Niszczyciel ORP „Błyskawica” to jedyny polski okręt odznaczony orderem Virtuti Militari.  Zbudowany został w 1936 r. w Cowes (Anglia) był uważany za jeden z najnowocześniejszych, najszybszych i najpiękniejszych okrętów w swojej klasie na świecie.

Turbiny parowe o mocy 52 tys. KM rozpędzały liczący 114 m długości okręt do prędkości 39 węzłów. Jego pierwotne uzbrojenie składało się z 7 dział 120 mm, 6 wyrzutni torped 550 mm i artylerii przeciwlotniczej. Uzbrojenie to ulegało licznym zmianom w okresie II wojny światowej i w okresie powojennym.

Tuż przed wybuchem wojny ORP „Błyskawica”, wraz z bliźniaczym ORP „Grom” i trzecim niszczycielem ORP „Burza”, została wysłana do Wielkiej Brytanii. Dzięki temu uniknęła nieuchronnego zniszczenia na Bałtyku i mogła godnie reprezentować Polskę walcząc u boku aliantów. Okręt brał udział w walkach u wybrzeży Francji, Norwegii, na Atlantyku i Morzu Śródziemnym. Wziął nawet udział w obronie miasta, w którym został zbudowany. 

Po wojnie powrócił do kraju i po remoncie wrócił do służby. Od 1976 roku „Błyskotka”, jak nazywają pieszczotliwie okręt marynarze,  pełni rolę muzeum. Jest najstarszym zachowanym na świecie niszczycielem i formalnie jest okrętem wojennym ze stałą załogą i jako jednostka reprezentacyjna jest miejscem ważnych uroczystości i promocji oficerskich podchorążych Akademii Marynarki Wojennej.

Zwiedzanie ORP „Błyskawica”

Statek do zwiedzania Gdynia

Większa część okrętu i pomieszczeń pod pokładem jest dostępna do zwiedzania, w tym maszynownia i  artyleria. Wewnątrz jest też wystawa opowiadająca historię okrętu, a także modele polskich okrętów wojennych

Do 31.04.2024 okręt nie jest udostępniany dla zwiedzających i można go oglądać tylko z zewnątrz.

Okręt-muzeum ORP BŁYSKAWICA
Aleja Jana Pawła II, Gdynia

Bilet normalny 30 zł
Bilet ulgowy 19 zł
Bilet rodzinny 2+2 83 zł

Ostatnie wejście 45 min. przed zamknięciem
W poniedziałki nieczynny

Dar Pomorza – trochę historii

Statek muzeum Dar Pomorza

Równie wartym odwiedzenia jest stojąca obok „Biała fregata”, jak poetycko nazywany jest dawny statek szkolny Wyższej Szkoły Morskiej, żaglowa fregata „DAR POMORZA”.
Zbudowany w Hamburgu w 1909 roku jako statek szkolny „Prinzess Eitel Friedrich”, został zakupiony przez Polskę w 1929 r. we Francji, gdzie trafił w ramach odszkodowań po I wojnie światowej. Zakup stał się możliwy głównie dzięki składkom mieszkańców Pomorza, stąd jego nazwa.

Przez lata na jego pokładzie wykształciły się pokolenia oficerów polskiej floty handlowej. Do historii przeszedł jako pierwszy polski statek, który odbył w latach 1934-1935 rejs dookoła świata. Lata drugiej wojny światowej „Dar Pomorza” przetrwał w Szwecji. Po wojnie wrócił do służby szkoleniowej. Łączna długość wszystkich rejsów szkoleniowych „Daru” odpowiada 25 okrążeniom ziemi. Od 1982 roku statek jest udostępniony do zwiedzania, a jego zadania szkoleniowe przejął żaglowiec „Dar Młodzieży”, który w przerwach między rejsami cumuje w pobliżu.

Zwiedzanie Daru Pomorza

Dar Pomorza muzeum

Statek można zwiedzać wewnątrz i poznać warunki życia jego załogi. Wśród pomieszczeń wartych zobaczenia są m.in. salon komendanta, mesa, szpital oraz stanowiska sterowe.
Godziny otwarcia warto sprawdzać na bieżąco na stronie Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku
https://nmm.pl/dar-pomorza-godziny-otwarcia-w-2024-roku/

Bilety:
Normalny – 28 zł
Ulgowy – 17 zł
Bilet rodzinny (2 dorosłych + 3 dzieci / posiadacze Karty Dużej Rodziny) – 75 zł