Przesyłka z jedną z najnowszych publikacji Wydawnictwa Bezdroża – książką państwa Beaty i Pawła Pomykalskich „Szlaki turystyczne Polski” dostarła do nas tuż przed Świątami Wielkanocnymi. W doskonałym momencie. Łatwo nam było znaleźć czas, żeby zapoznać się z jej treścią. Oczywiście szata graficzna też jest ważna, ale w naszym przypadku treść jest najważniejsza.

Gotowi jesteście, żeby dowiedzieć się, czy książka „Szlaki turystyczne Polski. 77 najciekawszych tras pieszych, rowerowych, wodnych, kolejowych i tematycznych” jest dla Was?

 

Szlaki turystyczne Polski

Pierwsze wrażenie?

Bardzo przejrzysty układ treści. Dobrej jakości zdjęcia. Przy każdym opisie szlaku jest prosta mapka z zaznaczonymi punktami, które objęte są danym szlakiem. Przy wielu opisach szlaków podano także kody QR, dzięki którym można dotrzeć do stron internetowych, które pozwolą na lepsze przygotowanie się do trasy.

Treść książki podzielona jest na kilka kategorii: na szlaki piesze, rowerowe, wodne, kolejowe i tematyczne. Niektóre z nich są powszechnie znane, jak np. Główny Szlak Beskidzki, Green Velo czy spływ Dunajcem, ale zdecydowana większość to propozycje wycieczek w miejsca poza utartymi szlakami.

Nas szczególnie zaciekawiły rozdziały dotyczące szlaków kolejowych oraz szlaków tematycznych.

 

Szlaki kolejowe w Polsce

Autorzy książki opisali 8 szlaków kolejowych, m.in. Wigierską Kolej Wąskotorową, Przeworską Kolej Dojazdową, Bieszczadzką Kolejkę Leśną, ale także Drezyny Regulice. I to ten ostatni temat najbardziej przyciągnął naszą uwagę. Dotyczy on bowiem miejsca, które położone jest zaledwie o 33 km na zachód od krakowskiego Rynku Głównego. Zatem możemy tam dotrzeć bez potrzeby robienia wielkich planów wyjazdowych.

Przez nieużywany tor kolejowy często przejeżdżamy jadąc z Krakowa w kierunku Oświęcimia. A teraz, dzięki tej książce, wiemy dokąd trzeba się udać, by móc skorzystać z tej wyjątkowej w skali Małopolski, atrakcji – z drezyn rowerowych. Wiemy też, jaka jest historia linii kolejowej, która niegdyś tędy przebiegała i co warto zobaczyć w najbliższej okolicy. 

Szlaki tematyczne

Powoli zbliżają się wakacje. Książka została zatem wydana w idealnym momencie. Bo już teraz można zacząć planowanie podróży po Polsce zgodne z Waszymi zainteresowaniami. Interesują Was ikony? Proszę uprzejmie. Państwo Pomykalscy nie omieszkali opisać Szlaku Ikon. W Górach Słonnych wytyczono niebieski szlak spacerowy o długości 70 km, który prowadzi do najcenniejszych świątyń tej części Podkarpacia. I to w nich znajdują się wspomniane ikony.

A może by tak wybrać się na Szlak Latarni Morskich? Sami chętnie wybralibyśmy się w taką trasę. Co prawda od dziś najwyższa latarnia w Polsce – ta w Świnoujściu – znajduje się poza zasięgiem odwiedzających, z uwagi na zamknięcie całej strefy wokół gazoportu… ale mimo to, szlak ten jest fajną inspiracją do trochę dłuższej podróży.

A co powiecie na Sandomierski Szlak Winiarski?

Podsumowanie

Pomysłów dokąd pojechać, jak, jakim środkiem transportu  – jest w tej książce całe mnóstwo. Taki jest nasz kraj. Niezwykle urozmaicony i pod względem krajobrazowym, jak i kulturowym, historycznym, gastronomicznym itd. Można Polskę poznawać przemierzając opisane w książce poszczególne trasy – a jest ich aż 77! A można też podróżować w rytmie slow i wówczas docierać do miejsc opisanych w książce „Szlaki turystyczne Polski” łącząc ze sobą propozycje przedstawione przy opisach różnych szlaków, które są blisko siebie i nie wymagają przemierzania zbyt dużych odległości. Wtedy znajdzie się czas i na podziwianie lokalnych atrakcji i na skosztowanie lokalnych przysmaków :-).

Niewątpliwie, dla nas książka ta będzie potężnym źródłem inspiracji do podróży poza utartymi szlakami…. i sądzimy, ze dla Was również.

Dziękujemy Wydawnictwu Bezdroża za możliwość zapoznania się z tą książką. Bardzo pozytywnie nas ona zaskoczyła. 

Zapraszamy do komentowania na naszym profilu na Facebooku. Oto link: