Wakacje kojarzą się nam ze zwolnieniem tempa, wolnością, możliwością wyboru. Wakacje w mieście zapewne też mogą być ciekawe.  Jednakże nagrzane mury budynków oddające ciepło, naszym zdaniem, w pewnym stopniu utrudniają zachwyty nad miastem w upalne dni. Zupełnie inaczej odczuwa się wysokie temperatury w otoczeniu zieleni, a tej na wsiach nie brakuje. Mimo, że na co dzień mieszkamy w Krakowie, kiedy tylko możemy, wyjeżdżamy latem z miasta. Chcemy zachwycać się tym, co wiejskie, sielskie i anielskie i poczuć powiew wiatru we włosach.

Po raz kolejny Wydawnictwo Bezdroża chyba „czyta” w naszych myślach. Dopiero co odebraliśmy przesyłkę z najnowszą publikacją tego wydawnictwa, „Polska z pomysłem. Wioski i sielskie zakątki”. Autorami są, znani nam z innych bardzo dobrych publikacji, państwo Beata i Paweł Pomykalscy.

Ciekawi jesteście, czy ta książka może Was zainspirować do odkrywania miejsc poza utartymi szlakami na obszarach wiejskich i czego z tej książki możecie się dowiedzieć?

 

pomysły na zwiedzanie polskiej wsi

Pierwsze wrażenie

Bardzo przejrzysty układ treści i mapa na wewnętrznej okładce, na której od razu można sprawdzić, czy w województwie, do którego się wybieramy jest jakieś ciekawe miejsce warte uwagi, opisane w książce.  Zdecydowanie to ułatwia odnalezienie poszukiwanych informacji.  Czasem jest tych miejsc w skali danego województwa 8-9 (głównie w południowej Polsce), a czasem tylko 3-4 (północno- zachodnia Polska). W każdym razie wybór jest dosyć spory, ponieważ autorzy zaproponowali ponad 100 wiosek i miejsc takich jak np. skanseny, w których można cieszyć się sielską atmosferą.

 

sielskie wioski w Polsce

Drugie wrażenie

I tu wraz z Tomkiem różnimy się w poglądach.

Tomkowi odpowiadają duże zdjęcia zamieszczone w tej książce. Są piękne, trzeba przyznać. Twierdzi, że dzięki nim łatwiej dokonać wyboru, dokąd się udać.

Ja z kolei, wolałabym zdjęcia pomniejszone o co najmniej 50 % i zaoszczędzoną przestrzeń przeznaczyłabym na słowo pisane. Wcale nie miałabym nic przeciwko, gdyby każdy z opisów był znacznie bardziej szczegółowy. Tym bardziej, że państwo Pomykalscy posługują się słowem w bardzo sprawny sposób i dobrze się czyta (i zapamiętuje!) zarówno ciekawostki, jak i opisy miejsc czy opowiedziane historie.

Podsumowanie

Dzięki książce „Polska z pomysłem. Wioski i sielskie zakątki” dowiedzieliśmy się o istnieniu miejsc, o których do tej pory, wstyd się przyznać, nie mieliśmy pojęcia. Do tej pory jakoś się nie złożyło, żeby do wielu z nich się wybrać. Zatem z przyjemnością odkryjemy choćby Antoniów i Sokołowsko w dolnośląskim, Wyżłów w lubelskim, Zabór i Wiechlice w lubuskim czy Wisełkę w zachodniopomorskim.

Autorzy przedstawili bardzo zróżnicowaną polską wieś z jej zwyczajami, tradycjami czy architekturą. Zapoznają także czytelników ze skansenami, parkami etnograficznymi, mniejszościami etnicznymi, domami pisarzy, polityków, czy muzyków, którzy niejednokrotnie związani byli z tymi miejscami sielsko – anielskimi.

Zdecydowanie przyda nam się ta książka w planowaniu kolejnych podróży po Polsce!

Dziękujemy Wydawnictwu Bezdroża za możliwość zapoznania się z tą książką i autorom za kawał dobrej roboty!

Zapraszamy do komentowania na naszym profilu na Facebooku. Oto link: