Przyznajemy, że sami Byczynę kojarzyliśmy wyłącznie z obrazem Matejki, ale pojęcia nie mieliśmy o tym, ani gdzie leży, ani czy warto tam pojechać na zwiedzanie. I to był błąd.

Widok z wieży ratuszowej w Byczynie
Mury miejskie w Byczynie

Na początek zarys historii Byczyny 🙂

To liczące niecałe 4 tys. mieszkańców miasteczko leży w północnej części województwa opolskiego. Jest jednym z najstarszych śląskich miast.
Byczyna stanowiła część księstwa brzeskiego, o którego stolicy pisaliśmy kilka dni wcześniej. Jak łatwo się domyślić nazwa Byczyna pochodzi od miejsca hodowli i wypasu bydła. W XI w. była to już ważna osada – miała być przejściowo siedzibą biskupa wrocławskiego. Tak przynajmniej widnieje na dokumencie z 1433 r. Byczyna została lokowana przed 1268 r. Przez stulecia miasto korzystało z położenia na szlaku ze Śląska do Królestwa Polskiego.
W 1664 r. zmarła tu jedna z pierwszych kobiet astronomów Maria Cunitz. O tej ciekawej postaci opowiadaliśmy w naszym filmie o Świdnicy, miejscu urodzenia słynnej uczonej.
Liczne pożary, wojny i zarazy powstrzymywały rozwój miasta i doprowadziły do jego upadku.
W 1588 r. miała tu miejsce słynna bitwa, podczas której hetman Jan Zamoyski pokonał pretendenta do korony polskiej arcyksięcia Maksymiliana Habsburga i królem pozostał Zygmunt III Waza.
Byczyna uległa poważnym zniszczeniom 19 stycznia 1945 r., gdy miasto zajęła armia sowiecka.
Dzięki brakowi rozwoju w ostatnich stuleciach Byczyna zachowała w sobie urok niewielkiego, malowniczego miasteczka z bogatą historią.
kościół ewangelicki w Byczynie
Wieża Niemiecka w Byczynie

Co warto zwiedzić w Byczynie?

MURY MIEJSKIE
Średniowieczne mury zachowały się prawie w całości. Powstały prawdopodobnie na przełomie XV i XVI w. Mają długość ok. 900 m., wysokość ok 6m.
W obrębie murów zachowały się dwie bramy – Zachodnia, zwana Niemiecką i Wschodnia, zwana Polską.
Ta ostatnia wraz z basztą Piaskową, jedyną jaką miały fortyfikacje Byczyny, przechodzi remont, który ma być niedługo ukończony.
ŚREDNIOWIECZNY UKŁAD ULIC
Miasto zachowało plan w formie owalu z niemal niezmienioną siatkę ulic, z rynkiem pośrodku. Warto się przespacerować tymi uliczkami, gdzie zachowały się XVIII iXIX domy oraz spichlerze. Podobnie jak w Krakowie można przespacerować się ulicą Floriańską 😉.
RATUSZ
Powstał w XV-XVI w. Przebudowywany w stylu barokowym i klasycystycznym. Spłonął w 1945 r., odbudowany na przełomie lat 50 i 60. XX w. Zachowały się w nim elementy renesansowe i barokowe.
Sala Obrad z kopią słynnego, zaginionego w czasie wojny obrazu Matejki „Zamoyski pod Byczyną” oraz wieża ratuszowa są udostępnione do zwiedzania.
Gotycki kościół św. Mikołaja -pochodzący z XIV w. Pomimo neogotyckiego wnętrza, świątynia zachowała swój średniowieczny charakter.
👉👉Aby lepiej poznać to niezwykle urokliwe miasteczko warto skorzystać z usług miejscowych pasjonatów i przewodników, właścicieli Ekspozeum – tel. 510 266 041.  Zabiorą Was na Wieżę Ratuszową, pokażą miasteczko i pokażą prywatne muzeum ukazujące Byczynę dawniej i dziś.