Czy warto wybrać się do Żagania na weekend? Co warto odwiedzić w Żaganiu? Na co warto zwrócić uwagę? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w poniższym tekście.

Jesteście gotowi na odkrywanie tego liczącego niecałe 26 tys. mieszkańców miasta położonego w województwie lubuskim?

kompleks poaugustiański Żagań
relikwiarz w Żaganiu

Poaugustiański zespół klasztorny w Żaganiu

Poaugustiański zespół klasztorny – to najcenniejszy zabytek Żagania i jeden z najcenniejszych w całej Polsce. Sylweta wieży klasztornego kościoła dominuje z dala nad całym miastem!
Początkowo był tu zamek, który w 1285 r. książę żagański Konrad II Garbaty przekazał przybyłym rok wcześniej kanonikom reguły św. Augustyna, Zakonnicy
przekształcili go w klasztor. Kanonicy pozostali w Żaganiu do 1810 r. do czasu kasaty zakonu przez władze pruskie. Od tego czasu budynki pełniły różne funkcje.
W skład zespołu klasztornego wschodzą – kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP, dawny klasztor, pałac opacki, konwikt oraz spichlerz klasztorny.

Kościół pw. Wniebowzięcia NMP to trzynawowa bazylika powstała w 2 poł. XIV w. i przebudowana w XV i XVI w. na miejscu wcześniejszej świątyni z XIII w. Podczas przebudowy na pocz. XVI w. zbudowano wieżę, podwyższono nawę główną i wzniesiono wieli zachodni szczyt, wzbogacony w kolejnym stuleciu o
dwukondygnacyjną renesansową loggię. Wewnątrz budowli, gdzie zachowała się część gotyckich sklepień, warto zwrócić na bogate barokowe wyposażenie, jak organy, stalle oraz XVI-wieczny ołtarz św. Trójcy.

 

spichlerz kompleks poaugustiański
renesansowa loggia Żagań

W bocznej kaplicy umieszczony jest gotycki sarkofag księcia głogowsko żagańskiego Henryka IV Wiernego (ok. 1291-1342).
Budynki klasztorne mają kształt barokowy z przebudowy po pożarze z 1730 r. z zachowanymi elementami gotyckimi.

Najcenniejszym miejscem w całym obiekcie jest XVIII-wieczna klasztorna biblioteka ze zbiorem starodruków. Wejście do niej prowadzi przez… szafę. To najlepiej zachowany w Polsce księgozbiór pochodzący z jednego miejsca. Sklepienia zdobią freski jednego z najwybitniejszych malarzy śląskiego baroku Georga Wihelma Neunhertza. W bibliotece posiadającej znakomitą akustykę wykorzystywanej do koncertów znajdują się też dwa XVII-wieczne globusy.

W budynku klasztornym godna uwagi jest też empora przekształcona z dawnego dormitorium z ciekawymi relikwiarzami św. Krystiana i św. Teodora, oraz piwnice, gdzie składowane jest żagańskie wino, które można tam również zdegustować.
Jednym z najciekawszych obiektów jest dawny spichlerz z końca XV w., który zachował późnogotycką elewacje z ostrołukowymi blendami.

nagrobek książęcy
stalle z 1695 roku Żagań

Ciekawostki
-na wieży kościelnej zainstalowano w 1770 r. pierwszy na Śląsku piorunochron

-w budynku konwiktu w latach 1783-1795 działał punkt pierwszej na świecie sieci meteorologicznej Societas Meteorologica Palatina.
-wieża konwiktu powstała dla prowadzenia obserwacji astronomicznych. Wewnątrz znajdują się freski związane z pobytem w Żaganiu Johannesa Keplera.

Zwiedzanie klasztoru jest możliwe tylko z przewodnikiem – odbywa się bezpłatnie.
Informacje kontaktowe znajdują się przed wejściem, na dziedzińcu klasztornym.

Pałac książęcy w Żaganiu

Powstał on na miejscu drugiego z kolei średniowiecznego zamku książąt żagańskich, po tym jak książę Konrad II Garbaty przekazał swoją pierwszą siedzibę na potrzeby klasztoru kanoników regularnych św. Augustyna. Pozostałości zamku w postaci piwnic znajdują się 3 metry poniżej pałacu, który zaczął powstawać ok. 1630 na potrzeby księcia Albrechta Wallensteina, wybitnego dowódcy wojsk habsburskich. Budowa palazzo in fortezza została przerwana przez śmierć właściciela i wznowiona przez rodzinę Lobkowiców wg projektu włoskiego architekta Antonio della Porta.

Do najważniejszych zmian doszło pod koniec XVIII i w 1 połowie XIX w. za czasów księcia Piotra Birona i jego córki Doroty de Talleyrand Perigord, która uczyniła tutejszy dwór jednym z najważniejszych w Europie. Pałac pozostał w rękach rodu de Talleyrand, do czasu, gdy Boso II de Talleyrand został w latach 30. XX w. stracił niemieckie obywatelstwo. Pałac pełnił przez pewien czas muzeum wnętrz, w czasie wojny szpitala wojskowego, Po wojnie pełnił m.in. rolę spichlerza, a następnie magazynu dzieł sztuki rabowanych przez Armię Czerwoną wywożonych do ZSRR.

Żagań pałac
dziedziniec pałacu w Żaganiu

Obecnie budowla pełni rolę Żagańskiego Pałacu Kultury.

Większość wnętrz została wyrabowana, ale same pomieszczenia robią duże wrażenie. Można je zwiedzać z przewodnikiem z Centrum Informacji Turystycznej mieszczącym się przed wejściem do pałacu.

Do pałacu przylega rozległy park o powierzchni blisko 78 hektarów. Powstał on wraz z pałacem w XVII w., ale został znacznie przekształcony przez księżnę Dorotę. Za sprawą rzeki Bóbr, która przez niego przepływa podzielony jest na trzy części – bezpośrednio przylegający do pałacu przedni, położony na wyspie środkowy zwany bażanciarnią i usytuowany na drugim brzegu Bobru park górny.

Ciekawostka – pałac zdobią maszkarony. Według legendy artysta sprzedał swoją duszę diabłu, który w zamian miał mu pokazywać swoje różne oblicza. Gdy w końcu zniecierpliwiony diabeł pokazał swoje prawdziwe oblicze, artysta przerażony na jego widok zmarł i nie dokończył dzieła; jedno z okien pozostało puste.

Cennik: Bilet normalny 20 PLN – usługa z przewodnikiem
Godziny otwarcia i pełna informacja biletowa na stronie www.turystyka.zagan.pl

Wieża Widokowa – wieża dawnego kościoła ewangelickiego

To jedyna pozostałość po jednym z 6 ewangelickich kościołów „łaski” jakie powstały na rządzonym przez katolickich Habsburgów Śląsku. Wieża została dobudowana w poł. XIX w. Kościół został rozebrany po II wojnie światowej, a wieża pełni rolę punktu widokowego.  Na jej szczyt prowadzi 218 stopni. Aby na nią wejść należy się udać do Centrum Informacji Turystycznej.

W wieży jest też krypta, gdzie byli pochowani członkowie rodu książęcego wyznania luterańskiego, w tym ostatni książę Kurlandii Piotr Biron. Ponad kryptą znajduje się kaplica, w której uwagę zwraca ozdobna krata z wizerunkami aniołów śmierci przykrywająca otwór w posadzce służący do opuszczania trumien.

Wieża widokowa w Żaganiu
Kaplica grobowa Żagań
krypta w dawnej wieży kościoła ewangelickiego

Cennik:

Bilet normalny 10 PLN, ulgowy 8 PLN. Informacje o godzinach otwarcia znajdziesz na stronie: www.turystyka.zagan.pl

Kaplica Grobu Pańskiego w Żaganiu

Kaplica Bożego Grobu  pochodzi z ok. 1600 r. i jest miniaturową kopią kościoła Grobu Pańskiego w Jerozolimie w jego średniowiecznej postaci. Jest jedną z trzech
w Polsce, które nie są częścią większego zespołu. Na murze z piaskowca widać wyryte XVII -wieczne napisy pozostawione przez pielgrzymów. Kaplica ta znajduje się na cmentarzu położonym przy kościele Nawiedzenia NMP w Żaganiu (tzw. Kościół „na Górce”).

kaplica Bożego Grobu Żagań
kaplica grobu pańskiego

Mury miejskie

Z powstałych w okresie XIII-XIV w. kamienno-ceglanych murów zachowały się tylko fragmenty. Większość wyburzono w XIX w., w tym wszystkie trzy bramy. Zachowane fragmenty z dwiema basztami zachowały się do wysokości 5 metrów. Najlepiej zachowane mury znajdują się przy ul. Rybackiej i przy Placu Generała Maczka, gdzie na miejscu dawnej fosy biegnie ścieżka spacerowa.

Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu

Muzeum Obozów Jenieckich położone  jest kilka kilometrów od centrum Żagania. Jest to miejsce poświęcone kompleksowi obozów jenieckiech Stalag VIIIC dla szeregowych oraz podoficerów wojsk lądowych (od 1939 r.) i Luft Stalag 3 (od 1942 r.) dla oficerów lotnictwa.

Przebywało tu blisko 26 tys. jeńców różnych narodowości – głównie Brytyjczycy, Francuzi, ale też Amerykanie, Polacy, Australijczycy, Kanadyjczycy i wielu innych. Jeńcy wielokrotnie próbowali uciec . Najbardziej znane są dwie ucieczki tzw. „Drewniany Koń” z 1943 r. (3 jeńców) i „Wielka Ucieczka” tunelem Harry w nocy z 24/25 marca 1945. r. (76 jeńców).

Muzeum składa się z betonowego pawilonu, rekonstrukcji jednego z baraków, wieży strażniczej oraz kopii fragmentu tunelu Harry (jest krótsza). Na wystawie prezentowane są poza makietą obozu i rekonstrukcją jednego z pomieszczeń barakowych, pamiątki związane z jeńcami i historią obozów. Do najciekawszych , obiektów należą oryginalne przedmioty wydobyte z ziemi na terenie dawnych obozów, tym zachowane fragmenty wyposażenia tuneli ucieczkowych i rekonstrukcje innych.

Stalag
tunel harry
Stalag Luft III
Polscy lotnicy z Żagania

W odległości ok. 1,5 km od muzeum znajduje się zaznaczone miejsce, w którym jeńcy wykopali tunel „Harry”. W miejscu gdzie przebiegał tunel zauważysz tablice pamiątkowe z nazwiskami wszystkich uczestników. Nazwiska są oznaczone kolorami. Kolor zielony oznacza, że  ucieczka była udana, niebieski – to schwytani, ale przeżyli, czarny – rozstrzelani.

Informacje praktyczne:

Historię Stalag Luft 3 można poznać zwiedzając Muzeum Obozów Jenieckich. Muzeum jest czynne przez cały rok.
wtorek – piątek: 10:00 – 16:00
sobota – niedziela: 10:00 – 17:00 (od 1.11. do 01.03 – od 10:00- 16:00)
bilet normalny – 15,00 zł, bilet ulgowy – 10,00 zł, dzieci do lat 7 wstęp wolny
Adres: ul. Lotników Alianckich 45, Żagań.

Inne ciekawe miejsca w Żaganiu

Warto zwrócić uwagę na tzw. Dom Wdowi — klasycystyczny pałac pełniący obecnie funkcję siedziby władz miasta. Powstał on pod koniec XVIII w. dla księżnej Anny Doroty von Medem, matki słynnej księżnej Doroty zw. Dino. 

Kościół pw. Świętego Krzyża – to dawny kościół szpitalny ufundowany przez księżną Dorotę. W kościelnym mauzoleum spoczywają katoliccy członkowie rodziny książęcej, w tym sama księżna Dorota de Tallleyrand-Perigord.

Kościół św. Piotra i Pawła – to pozostałość po klasztorze franciszkanów. Najstarsze elementy budowli, w tym prezbiterium pochodzą z czasów fundacji klasztoru przez księcia Konrada II Garbatego w 1292 r. Po pożarze z XV w. przebudowny i podwyższony, a w 1604., gdy kościół przejęli ewangelicy dobudowano
wieżę. Po kolejnym pożarze kościół przebudowano w stylu barokowym i klasycystycznym. Pomimo tego zachował wiele cech gotyckiej budowli.

Dawne Kolegium Jezuickie – powstało w XVII w. na miejscu dawnego zniszczonego klasztoru franciszkanów. Najstarszą część barokowej budowli zaprojektował ten sam architekt, który był budowniczym żagańskiego pałacu – Antonio della Porta. Po kasacie zakonu jezuitów w 1787 r. budynki kolegium pełniły różne funkcje. Obecnie znajduje się w nich szkoła.

Warto też wybrać się na Rynek – serce średniowiecznego miasta. Miejsce to poważnie ucierpiało w 1945 r. Zachowało się tylko kilka, nielicznych renesansowych i barokowych kamienic oraz XIX- wieczna wieża ratuszowa z fragmentami XVI -wiecznego ratusza. Smutne wrażenie robią wyrwy po zniszczonych kamienicach, szczególnie na obszarze zabudowy śródrynkowej.

Ulica Warszawska – to jedna z lepiej zachowanych ulic ze zwartą zabudową kamienic z XVIII i XIX w.. Obecnie jest to pieszy deptak, na którym stoi pomnik astronoma Johannesa Keplera, który w Żaganiu spędził dwa ostatnie lata swojego życia. W jednej z cukierni przy tej ulicy można spróbować też lokalnego ciastka o nazwie „keplerek”.

Żagań
Żagań
ciastko keplerek