Wyjazdy mogą być zarówno spontaniczne, jak i dobrze zaplanowane z góry. W tym drugim przypadku ciekawy przewodnik tematyczny pozwoli na nieominięcie jakiegoś interesującego nas miejsca.
Właśnie dzięki Wydawnictwu Bezdroża otrzymaliśmy trzeci przewodnik z serii: „Polska z pomysłem”. Po publikacjach „Miasta i miasteczka”, „Wioski i sielskie zakątki”, przyszedł czas na „Zabytki techniki”. Autorami całej serii są znani nam już wcześniej blogerzy Beata i Paweł Pomykalscy.
Ciekawi jesteście, czy ta książka może i Was zainspirować do odkrywania miejsc związanych z dziedzictwem przemysłowym?
Uwagę przyciąga przejrzysty układ treści i mapa na wewnętrznej okładce, na której od razu można sprawdzić, czy w województwie, do którego się wybieramy znajduje się jakieś obiekt związany z dziedzictwem technicznym i przemysłowym warty poznania, opisany w książce. Czasem takich zabytków jest w skali danego województwa kilkanaście, a czasami tylko kilka. Od razu sprawdziliśmy, jakie miejsca zostały opisane w województwie, w którym na co dzień mieszkamy, a dokładniej zainteresował nas sam Kraków. I tak oto w książce możemy zapoznać się z Fabryką Schindlera na krakowskim Zabłociu, Muzeum Lotnictwa, czy Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Każde z tych miejsc zostało opisane w przystępny sposób.
Podobnie, jak w przypadku pozostałych części cyklu „Polska z pomysłem”, wolałabym zdjęcia pomniejszone o co najmniej 50 % i zaoszczędzoną przestrzeń przeznaczyłabym na treści. Wcale nie miałabym nic przeciwko, gdyby każdy z opisów był znacznie bardziej szczegółowy. Tym bardziej, że państwo Pomykalscy nieodmiennie posługują się słowem w bardzo sprawny sposób i dobrze się czyta (i zapamiętuje!) zarówno przedstawiane przez nich ciekawostki, jak i opisy miejsc czy zabytków techniki.
W książce możecie znaleźć informacje o miejscach, które niekoniecznie przyszłyby Wam do głowy od razu, planując dany wyjazd, jak na przykład: cukrownie, spichlerze, młyny. Jest tu sporo propozycji zwiedzania zapór wodnych, sztolni, kopalni – jak Kopalnia Uranu w Kletnie, czy Kopalnia Kredy w Chełmie. Są wiadukty, muzea, jak Muzeum Motoryzacji w zamku Topacz, czy Muzeum Porcelany w Wałbrzychu, huty, Radiostacja w Gliwicach czy Kanał Gliwicki.
PODSUMOWANIE
Książka ta bez wątpienia zaciekawi wszystkich pasjonatów historii Polski, turystów, którzy chcą poznać dziedzictwo techniczne i przemysłowe naszego kraju. Opisano aż 125 miejsc, które warto odwiedzić i poznać. Sami z przyjemnością z niej skorzystamy planując kolejne realizacje filmowe do naszej YouTubowej serii „Polskie miasta wczoraj i dziś”.