Ostatnio dość często oprowadzamy wycieczki po żydowskim Kazimierzu. Odwiedzamy synagogi, spacerujemy śladami Heleny Rubinstein, choć zdecydowanie rzadziej zaglądamy na Nowy Cmentarz Żydowski.
Dziś postanowiliśmy odnaleźć tablice nagrobne kilku osób, w tym Gitel Scheindel Silberfeld.

Kim była Gitel?

Pochodziła z krakowskiego Kazimierza, z wielodzietnej rodziny, a jej najstarszą córką była… Helena Rubinstein, twórczyni imperium kosmetycznego, jedna z najzamożniejszych kobiet świata.
Gitel, zwana również Gustą, urodziła 14 dzieci. Pierwsza na świat przyszła Helena, zwana najpierw Chaje, a potem, kiedy rodzina się bardziej zasymilowała, Helą. Był 25 grudnia 1872 roku.
Wieku dorosłego dożyło jeszcze 7 młodszych sióstr Heleny. Gitel urodziła również 4 chłopców, ale najstarszy z nich zmarł w wieku 6 lat. Pozostali odeszli w znacznie młodszym wieku. Profesor Skotnicki, hematolog, uważa, że być może problemem w tej rodzinie była hemofilia. Poza tym dwoje dzieci urodziło się martwych.
Gitel umiała czytać.To wystarczyło, by móc się modlić. Pisać nie potrafiła. Zajmowała się liczną rodziną i na początku pomagała mężowi w prowadzeniu sklepiku z naftą przy ul. Józefa 13.
Gitel zmarła na zapalenie płuc w 1911 roku, mając 67 lat. Jej mąż Herzl Naftali Rubinstein, ojciec Heleny, odszedł w odstępie zaledwie kilku dni od swojej starszej o 5 lat żony. Przyczyną śmierci było również zapalenie płuc.

Co się stało z miejscem jej pochówku?

Rodzice Heleny zostali pochowani na Nowym Cmentarzu Żydowskim w Krakowie. W czasie okupacji niemieckiej ta część cmentarza, gdzie spoczęli rodzice „cesarzowej piękna” została zniszczona przez Niemców, a nagrobki zostały wywiezione do obozu w Płaszowie.
Nagrobek ojca Heleny zaginął. Zatem najprawdopodobniej został on wykorzystany do budowy drogi. Nagrobek matki Heleny, Gitel, powrócił na Nowy Cmentarz Żydowski. Postawiono go w przypadkowym miejscu, w zupełnie innej części cmentarza, niż miejsce jej pochówku.
Na górnym zdjęciu możecie zobaczyć, jak wygląda płyta nagrobna Gitel. Ufundowała ją sama Helena Rubinstein.
Na poniższym zdjęciu możecie zobaczyć pełne niedoskonałości tłumaczenie treści napisu na płycie nagrobka wykonane przy pomocy tłumacza Google’a.
#helenarubinstein #zwiedzaniekrakowskiegokazimierza #przewodnikpokrakowie