Czerpię przyjemność z podróżowania …. w tempie slow, czyli w nieśpiesznym tempie. I wiem, że jest nas znacznie więcej.

SlowTravel.pl powstało w 2007 roku…. na wiele lat przed pojawieniem się mody na slow travel.

Skąd zatem ten pomysł?

Zawodowo jako pilotka i przewodniczka wycieczek poznałam negatywne konsekwencje turystyki masowej. Wieczny pośpiech, brak czasu na chwilę refleksji, ogromne zmęczenie moich turystów i w efekcie trudności z przypomnieniem sobie nawet tego, gdzie byli wczoraj czy przedwczoraj – zauważałam to bardzo często.

Sama także pamiętałam ciężkie chwile przy realizacji przeładowanych programów turystycznych, które dałoby się z łatwością zrealizować pod warunkiem, że doba trwałaby 36 godzin.

Konieczność zaliczania kolejnych atrakcji w tłumie innych ludzi, ścisk i wieczny hałas, zapewniam Was, że wielu spośród moich turystów nie tak sobie wyobrażała spełnianie ich marzeń o podróżowaniu.

Tymczasem sama od zawsze podróżowałam inaczej…. nie potrafiłam wtedy nawet tego nazwać. Liczyło się nieśpieszne tempo, wnikliwe podejście do tematów, które mnie interesowały, z reguły ograniczałam się do jednego lub dwóch miejsc, ale chciałam je dogłębnie poznać i zrozumieć. Mieć czas na refleksję, spotkania z ludźmi, nauczenie się czegoś nowego, doświadczenie czegoś innego.

Nie interesowały mnie zestawienia i artykuły różnych internetowych guru pt: „13 miejsc, które musisz KONIECZNIE zobaczyć” (czyt. „zaliczyć”), czy „9 topowych atrakcji, których nie możesz ominąć”. Nie mogę?….. wręcz przeciwnie, chętnie to zrobię, bo wiem, jak i czuję taką potrzebę.

Po pewnym czasie w moich/ naszych wędrówkach zaczęli towarzyszyć nam bliżsi czy dalsi znajomi, znajomi znajomych itp., zawsze jednak były to kameralne grupy i tak zostało po dziś dzień. W taką turystykę wierzyliśmy i wierzymy nawet jeszcze bardziej teraz, w tych jakże innych dla turystyki czasach. W blogu o nieśpiesznym podróżowaniu znajdziesz przede wszystkim inspiracje i pomysły do odkrywania świata (czasem tego bardzo bliskiego) na innych zasadach.