Płock to miasto wznoszące się na niezwykle malowniczej, liczącej blisko 50 metrów wysokości nadwiślańskiej skarpie.

Artykuł ten jest uzupełnieniem filmu krótkometrażowego, który dostępny jest na naszym kanale na YouTube – Slow Travel Polska.

Dojazd

Samochodem najwygodniej. Ale jeśli ta opcja nie wchodzi w grę, to pozostaje nam komunikacja publiczna.

dojazd do Płocka

Odległość z Warszawy do Płocka to ok 120 km. Połączenia kolejowe są nader rzadkie, a czas przejazdu wynosi 3 godziny. W praktyce na pociąg nie ma co liczyć. Pozostaje nam zatem komunikacja autobusowa. I tu mamy do wyboru kilku przewoźników: Polonus, FlixBus oraz Tumbus. Czas przejazdu wynosi ok. 2 godzin, a cena za przejazd między 24 a 30 zł. 

A na miejscu? Jak funkcjonuje komunikacja miejska?

Biletomatów jest stosunkowo mało. W autobusach montowane są właśnie biletomaty, w których płacić można wyłącznie kartami płatniczymi. I tu ciekawostka i uwaga zarazem. Bilet 24- godzinny, który kosztuje 13,60 zł ważny jest od momentu jego zakupu w biletomacie. Zatem jeśli chcesz korzystać z biletu na drugi dzień i masz ochotę zaopatrzyć się w bilet z wyprzedzeniem… to w Płocku nie jest to najlepszy pomysł.

Bilet 1- przejazdowy przesiadkowy (60 minut) kosztuje: 3,60 zł. Nie ma biletów np. 20- minutowych.

Więcej informacji na temat połączeń komunikacji miejskiej: Komunikacja Miejska

Jeśli zatrzymujesz się w jednym z hoteli w historycznej części miasta, swobodnie wszędzie dojdziesz pieszo. My akurat zatrzymaliśmy się w hotelu Green Hotel stanowiącego część dworca PKP i PKS i stamtąd pieszo na rynek jest 2,5 km. 

Zwiedzanie Płocka

Muzeum Mazowieckie w Płocku

Posiada kilka oddziałów w różnych lokalizacjach.

Te najczęściej odwiedzane znajdują się przy ul. Tumskiej 8 i są to dwie ekspozycje stałe: „Kamienica Secesyjna” oraz „X wieków Płocka”.

ceny biletów wstępu: http://muzeumplock.eu/pl/cennik_

Ze względu na największą ekspozycję poświęconą sztuce secesji, zwane jest często „muzeum secesji”. Wystawa mieści się na 4 piętrach i zawiera aranżację wnętrz mieszczańskich, sale rzemiosła artystycznego – szkła, ceramiki, metalu, biżuterii – galerię malarstwa i rzeźby okresu Młodej Polski oraz medalierstwa z przełomu XIX i XX wieku.

Molo

Molo rzeczne o długości 348 m, położone niemal równolegle do brzegu Wisły, wstęp bezpłatny.

Małachowianka

Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku, tzw. Małachowianka (Stanisława Małachowskiego 1)  – wystawa historyczna (pokazująca pozostałości dawnej kolegiaty, znaleziska archeologiczne a także pamiątki po najsłynniejszych absolwentach) oraz aula z malowidłami Władysława Drapiewskiego. Wstęp bezpłatny, ale wizytę trzeba umówić telefonicznie– > Małachowianka

Wieża Ciśnień

Znajduje się w niej restauracja o tej samej nazwie, serwująca dania kuchni amerykańskiej. Można wejść na ostatnie piętro i spojrzeć przez szyby na miasto.

Miejsca, które nie pojawiają się w naszym filmie, a które można odwiedzić:

–> dla rodzin z dziećmi:  Ogród Zoologiczny: http://www.zoo.plock.pl/

–> dla pielgrzymów:  Sanktuarium Bożego Miłosierdzia (Stary Rynek 14/18): https://www.milosierdzieplock.pl/pl

–> dla miłośników poezji:  Dom Władysława Broniewskiego, położony jest przy ul.Tadeusza Kościuszki 24.