Stary Rynek w Poznaniu nie jest największym w Polsce, ale niewątpliwie jednym z bardziej malowniczych. Przez stulecia był zwany po prostu Rynkiem, w czasach zaboru pruskiego Alter Markt, a po odzyskaniu przez Polskę niepodległości – Starym Rynkiem.

To niemal doskonały kwadrat o bokach po ok. 141 m. Z każdej pierzei wychodzą trzy ulice, z tego dwie w narożach. Cztery z tych ulic prowadziły niegdyś do bram miejskich.
To, co możemy obecnie podziwiać, to w sporym stopniu powojenna rekonstrukcja. Niestety – poznański rynek, podobnie jak wrocławski i warszawski, uległ znacznym zniszczeniom pod koniec wojny.
Zabudowa śródrynku to dawna zabudowa administracyjna i handlowa. Nie ma już Sukiennic, Arsenału czy jatek rzeźniczych. Ale zachowała się najważniejsza budowla – Ratusz.
O poznańskim Ratuszu
Ratusz powstał na początku XIV w. jako skromna jednopiętrowa gotycka budowla. Obecny wygląd zawdzięcza włoskiemu architektowi – Giovanniemu Battiście di Quadro, który go przebudował i rozbudował w renesansowym stylu. Najbardziej okazała jest wschodnia elewacja z 3-kondygnacyjną loggią oraz attyką z wieżyczkami. Zdobią ją przedstawienia cnót, wybitnych postaci ze starożytności oraz postaci królów z dynastii Piastów i Jagiellonów. Ponadto na ścianach widnieje 40 cytatów z Biblii i przysłów po łacinie.
Na szczycie ratusza znajduje się zegar ze słynnymi trykającymi się koziołkami, które można codziennie obserwować o godz. 12:00 i 15:00. Poza koziołkiem, spod wieży na żywo odgrywany jest hejnał.
Na parterze budynku i w średniowiecznych podziemiach znajduje się Muzeum Poznania. Zebrane są tu m.in. ciekawe eksponaty z wykopalisk i pokazane są dzieje poznańskiego grodu od czasu pierwszych Piastów. Ponadto można zobaczyć oryginalny pręgierz (przed ratuszem stoi kopia), a także poprzednie koziołki, które były kilkukrotnie wymieniane.
O innych muzeach na poznańskim Starym Rynku
Muzeum Poznania to nie jedyne muzeum na terenie Rynku.
Są tu:
1. Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 (w dawnym budynku Odwachu)
2. Muzeum Instrumentów Muzycznych oraz
3. Rogalowe Muzeum Poznania, w którym można samemu zrobić rogala i poznać gwarę poznańską, czyli dowiedzieć się m.in. kto to jest szczun czy co to jest bimba.
Kolejne muzeum – Wielkopolskie Muzeum Wojskowe – znajduje się w jednym z budynków budzących największe emocje i kontrowersje na poznańskim rynku. Galeria Miejska Arsenał to betonowa modernistyczna budowla powstała na miejscu dawnego Arsenału i Sukiennic, które w mocno zmienionej postaci dotrwały do 1945 r., kiedy uległy one zniszczeniu.
O Domach Budników, fontannach i kamienicach na poznańskim Starym Rynku
Trudno sobie wyobrazić poznański rynek bez Domów Budników. Zaczęło się na początku XV w. od budowy murowanych podcieni nad budami kramarzy handlujących śledziami. Następnie zbudowano na nich domy właścicieli bud, czyli budników.
Ozdobą Rynku są też cztery fontanny z posągami rzymskich bogów. Choć wszystkie nawiązują do średniowiecznych studni, to tylko Fontanna Prozerpiny jest stara, pozostałe powstały w …XXI wieku.
I wreszcie kamienice – warto obejść rynek i podziwiać ich barokowe elewacje z zachowanymi gotyckimi detalami. Pośród kamienic mieszczańskich stoją też pałace.
Tyły kamienicy Goskiego (nr 48) kryją pozostałości średniowiecznej wieży mieszkalnej, należącej do pierwszego wójta Poznania – Tomasza z Gubina.
Kamienice rynkowe miały wielu wybitnych mieszkańców, jak architekt di Quadro, czy lekarz polskich królów i sułtana Sulejmana Wspaniałego, Józef Struś-może ktoś oglądał wszystkie 278 odcinków serialu „Wspaniałe stulecie” i mógłby nam powiedzieć, czy pojawia się tam postać doktora Strusia ???
Na Starym Rynku w Poznaniu też straszy
. Ale o tym i więcej o rynkowych kamienicach znajdziecie już w naszym niemal 30- minutowym filmie:
